sobota 26. listopadu 2011

Facebook a peníze

Všude jsou lidé, kteří chtějí nebo potřebují peníze, proč by to na facebooku mělo být jinak? Každý, kdo se snaží něco prodávat, ať už službu nebo zboží, zavětří příležitost, když je někde hodně lidí pohromadě. A na facebooku jich je zatraceně hodně. Takž šup za nimi, ať na nich vyděláme, že?
Háček je v tom, že to takhle snadno nefunguje. Lidí je na facebooku hodně, ale nepřišli tam nakupovat. Přišli se bavit, komunikovat s přáteli, užívat si a to poslední, o co stojí, je jakýkoliv nátlak nebo manipulace. Když je budete otravovat, prostě si vás zablokují a máte po žížalkách.
Jedna možnost všeobecně akceptovaná je reklama po pravé straně. Facebook o uživatelích má spoustu dat – o jejich zájmech, o čem píší, ve kterých skupinách jsou, takže by jim logicky na základě těchto informací měl nabízet reklamu tak, aby pro ně byla zajímavá. Např. když se zajímám o módu, jsem ve skupinách, které se baví o módě, reklama na butik mi nejspíš nepřijde otravná, ale možná na ni i kliknu. Naopak klukovi, který je fanda do motorek a z jeho profilu je to vidět, nejspíš nedostane reklamu na šaty, ale spíš třeba na super projížďku ve Ferrari. Zní to hezky a zhruba to tak i funguje. Uživatelé si často ani neuvědomují, že jim facebook vlastně skenuje účet, aby jim mohl nabízet tu správnou reklamu.
Po zadavatele reklamy je dost jednoduché vyzkoušet, jestli se to vyplatí. Reklama na facebooku je placená, ale dá se začít s malými částkami v řádu stokorun. K dispozici budete mít i statistiky, takže snadno zjistíte, jestli a jak se vám reklama vyplácí nebo ne. Samozřejmě můžete experimentovat s různými typy reklamy a porovnávat, co funguje a co ne. Hotové recepty – pokud vůbec existují – vám nikdo nedá.
Další možnost, která funguje, je vytvořit stránku nebo skupinu a okolo ní nashromáždit skupinu fanoušků. Klíč je v tom, že jim musíte něco nabídnout. Lidé se sice přidávají do naprosto nesmyslných skupin, ale pokud se tam nic neděje, tak tam nechodí a zapomenou. Takže poskytovat něco užitečného. Třeba informace. Zkuste si představit, že máte obchod s knihami. Pak můžete nabízet informace o autorech, zvát na autogramiády, uspořádat soutěž nebo nabídnout speciální slevu pro fanoušky na facebooku.
Vždycky musíte myslet na to, že všechno na facebooku je dobrovolné a lidi musíte lákat, nikoliv nutit.

pátek 25. listopadu 2011

Jsme jako dobíjecí baterie


Máme v sobě energii, občas je jí hodně, občas málo, "dochází nám baterky". Čím se dobíjíme? Skutečné baterie to mají jednoduché, prostě se vloží do nabíječky a za pár hodin jsou zase připravené fungovat. U nás, lidí, je to složitější, každý se dobíjíme jinak. Nejlepší mistři v dobíjení baterek jsou malé děti. I po dlouhém výletě, kdy už máte pocit, že dítko je unavené, mrzuté, vyčerpané, stačí, aby ho něco zaujalo, nějaká hračka, nová zábava a najednou se nestačíte divit, kolik energie v něm ještě. Možná, že to, co považujeme za únavu, je spíš nuda a otupělost z nezajímavé činnosti. A děti si docela rychle dokážou najít zábavu a pohrát si.
A co lidi? Každý známe někoho, koho bychom mohli nazvat nepříjemným energetickým upírem, nebo naopak dobrým andělem, kterého je radost potkat.
A co si z toho beru pro sebe? Hledám takové činnosti, které mě dobíjejí stejně, jako to dokáže hra u malého dítěte. U mě je to třeba fotografování. Když se po celém dni v práci (u počítače)  cítím unavená, stoprocentně mi pomůže, když vezmu foťák a vyrazím. Když fotografujete, snažíte se najít kolem sebe něco krásného nebo zajímavého, už to samo je fajn, učí to člověka sledovat i tu slunečnou stránku života.
A vyhledávám společnost fajn lidí, se kterými je příjemno pobýt.
A pak jsou činnosti, které člověk opravdu nemusí, těm je dobré se vyhnout, pokud to jde. Když nenávidíte třeba malování a tapetování, proč se tím zatěžovat? Profesionál to udělá taky a vám zbyde čas na zajímavější činnosti. Navíc pro toho řemeslníka - v ideálním případě - je natírání právě ta činnost, která ho těší a nabíjí.

Legální MLM nebo nezákonné letadlo?

čtvrtek 24. listopadu 2011

Kde publikovat PR články?

Jednoduchá odpověď zní: na PR weby. Jsou ale lepší možnosti a to jsou weby, které mají stejnou cílovou skupinu, jako propagovaná věc. Řekněme, že vytvořím geniální web s horoskopy a chci ho propagovat. Předpokládám, že mi tam budou chodit hlavně ženy. Můžu tedy svůj článek nabídnout do ženských magazínů. I když bude označen jako komerční, stejně se najde dost lidí, které zaujme. Nebude tak jednoduché článek nabídnout, musí být kvalitní a nejspíš si ty weby se slušnou návštěvností nechají za zveřejnění vašeho článku zaplatit, ale když oslovíte tu správnou cílovou skupinu, bývají to dobře investované peníze.

Další možnost jsou už zmíněné PR weby – je jich spousta a asi jich ještě pěkných pár přibyde, zejména takových, které jsou zaměřené na konkrétní téma nebo obor, ale nejsou všechny stejně kvalitní.
Některé nabízejí placený zápis, tzn. že za vložení svého článku zaplatíte. Není to moc, může to být v řádu korun nebo desetikorun, to by se na zvýšené návštěvnosti nebo prodejích mělo vrátit. Takový PR web bude mít kvalitnější obsah, protože za peníze už si každý rozmyslí, než tam dá nějaký úplný blábol.
Dál se PR weby liší podle toho, jestli dovolují duplicitní obsah nebo ne. Duplicitní obsah v tomto případě znamená, že dáte přesně stejný článek na víc webů. V některých případech až na desítky webů. Když máte jeden článek a nacpete ho na několik webů, šetří to čas, získáte hodně zpětných odkazů. Mě osobně se tento způsob moc nelíbí, připadá mi to jako zaplevelování internetu stále stejnými články. Když to bude dělat každý, tak PR weby úplně ztratí svůj význam a nikdo tam nebude chodit (ne že by se na ně dnes lidé nějak hrnuli).

Napadá mě ještě jeden dosti dobrý způsob, jak uplatnit svoje články a to zřídit si svůj vlastní blog nebo web, kam můžete takové články dávat. Řekněme, že jsem znalci (nebo znalkyně) v oboru kosmetiky, šminky vás baví a začnete si na toto téma psát blog. Když budete dobří, najdete si okruh příznivců. PR článek jako informace o nějakém výrobku bude určitě vítán, zvlášť když si dáte pozor na to, abyste neotrávili svoje čtenáře příliš okatou snahou prodat.

Pokud budete hledat weby, které zveřejňují PR články, dobrý přehled najdete na seznamkatalogu.cz.

středa 23. listopadu 2011

Facebook a soukromí

Nedávno jsem při brouzdání na facebooku objevila umělecké fotky jedné slečny v prádle. Takových fotek je na facebooku samozřejmě hodně, ale vždycky jsem si myslela, že se takhle prezentují spíš ty méně chytré a méně upjaté dívky, které si s tím nedělají hlavu. Tahle slečna ale byla vzdělaná, měla vysokou školu a asi i nějaké pracovní ambice. Asi jí nedošlo, že když se bude někde zajímat o zaměstnání, může si ji její budoucí šéf najít na internetu a podobné fotografie třeba rozhodnou o tom, že se rozhodne ji nezaměstnat.
Facebook – v zájmu soukromí svých uživatelů – umožňuje nastavit to, aby váš profil byl skrytý a viděli ho jen vaši přátelé. To ale stejně neznamená, že se vaše soukromé fotky nedostanou na veřejnost.  I mezi přáteli můžete mít někoho, kdo si je stáhne, nebo je dokonce někomu pošle emailem. Rozhodně by se mi nelíbila představa, že moje umělecké fotky kolují po internetu k potěšení různých osamělých mužů.
Podobné fotky podle mě prostě na veřejnost nepatří. Pokud to ovšem není cílem, prezentovat se jako sexuálně svobodná bytost. Pak musíte počítat s tím, že pro mnohé lidi to bude vada na kráse a že vás za to možné odsoudí. Sorry, je to tak. Pořád ještě v nás fungují ty stereotypy, kdy žena měla být cudná a stydlivá.  

Linkbuilding – cesta k větší návštěvnosti

Linbuilding znamená získávat pro svůj web odkazy z jiných webů. Zvyšuje návštěvnost dvěma způsoby:
1.       Přímo přivádí návštěvníky z těch jiných stránek, kde je odkaz umístěný.
2.       Z pohledu vyhledávačů zvyšuje “kvalitu” webu, tím se ten web lépe umísťuje v přirozených výsledcích vyhledávání na seznamu nebo na googlu.  

Jak na to:
Registrace do katalogů, pr články, výměna odkazů s tematicky příbuznými weby.
Registrace do katalogů – nejjednodušší, mělo by se to udělat hned, jakmile máte web hotový. Samozřejmostí jsou ty největší: seznam.cz, google.com, ale vyplatí se i některé další.
Na internetu najdete spoustu n abídek, kdy vám za pár stovek zaregistrují web do stovek katalogů. Problém je v tom, že není katalog jako katalog a registrace do stovky úplně nových a neznámých katalogů může mít zcela minimální vliv na návštěvnost.
Velmi cenné jsou  katalogy odkazů ve vašem oboru, zejména když jsou ručně spravované a jsou součástí nějakého oborového webu. Tam najdete ty správné lidi, kteří se budou zajímat o váš web.
Doporučuju udělat registraci ručně, využít např. webu ww.seznamkatalogu.cz. Najdete ty, které mají nejvyšší ranky a začnete registrovat odshora. Je to sice nudná práce, ale máte jistotu, že je udělaná dobře. Případně si sežeňte někoho důvěryhodného ze svého okolí, ať vám tu práci podle vašich instrukcí udělá. Nabídky na internetu můžou a nemusí být dobré, bohužel pseudoodborníků, flákačů a amatérů je v tomto oboru dost.
Jak na správný popis: http://www.volneclanky.cz/?p=32190
PR články – reklamní články, které upozorní na váš projekt nebo produkt. Umisťují se na specializované weby určené právě a jen k publikaci podobných článků. Jejich seznam je dostupný na www.seznamkatalogu.cz a dají se tam seřadit podle ranku (což je jakýsi ukazatel kvality, čím vyšší rank, tím lépe). Některé jsou placené (za zveřejnění článku musíte zaplatit), jiné jsou zadarmo, často jim ani nevadí, když stejný článek zveřejníte na více webech.
Mnohem lepšího efektu dosáhnete, když se vám podaří umístit článek do nějakého internetového magazínu nebo webu s velkou návštěvností. Např. když nabízíte kosmetiku a napíšete článek na ženský magazín (dama.cz, zena-in.cz, modernizena.cz), můžete očekávat příliv zákaznic. Asi by bylo naivní čekat, že vám takový článek uveřejní zadarmo.

Výměna odkazů – najdete stránku na příbuzné téma a domluvíte se s jejím majitelem na vzájemné výměně odkazů. Jednoduché a účinné, protože máte podobnou cílovou skupinu.


Placené emaily

Výdělek pomocí emailů je velmi snadný: dostáváte zaplaceno vždycky, když otevřete email od společnosti, u které jste se zaregistrovali, a kliknete na odkaz v patičce. Otevřít email a kliknout je jednoduché, takže za to samozřejmě nemůžete čekat nějaké závratné částky. Spíš to můžu být příjemné přilepšení. Významné zvýšení příjmů je možné tehdy, když získáte další členy, pak budete mít malý podíl i z jejich výdělku (oni samozřejmě o nic nepřijdou, jejich výdělek se tím nekrátí).
Výhoda tohoto způsobu přivýdělku je v tom, že na to nemusíte myslet. Prostě vám přijde email do schránky, vy ho otevřete, odkliknete a hotovo.
Tento způsob výdělku je samozřejmě možný po celém světě, já doporučuji jen dvě české firmy, se kterými  mám zkušenost. Obě posílají emaily denně.
První je emailing.cz, existuje už řadu let, zdá se být stabilní. Zaregistrujte se na jejich stránkách a až vám začnou chodit emaily, nezapomeňte, že pro přičtení odměny na váš účet je nutné kliknout na odkaz v patičce emailu.
Další, novější firmou, je eRmail.cz. Kromě emailů nabízí i výdělek za vyplňování dotazníků. Zaregistrujte se a pak stačí čekat na emaily. Opět platí, že je nutné kliknout na odkaz v patičce, aby se odměna přičetla.
Jak už jsem napsala výše, samotným  čtením emailů se závratných částek nedočkáte. Když chcete opravdu vydělat, potřebujete pod sebou mít další členy. A jak je získat? V obou systémech najdete odkaz, přes který se můžou přihlásit další lidé. Tyto odkazy můžete použít různými způsoby. Můžete je poslat svým známým, jistě máte dost takových, kteří by uvítali nějakou tu korunu navíc. Můžete je zveřejnit na facebooku nebo na twitteru. Pokud máte web nebo blog, je to další místo, kde můžete odkaz uveřejnit. Příkladem takového postupu je právě tento příspěvek. Funguje to samozřejmě tím lépe, čim větší máte návštěvnost.
Když nemáte ani web, ani spoustu penězchtivých přátel, můžete zkusit třeba inzerci. Na internetu existuje spousta stránek, kde se dá inzerovat zadarmo. Nečekejte ovšem zázraky z jednoho nebo dvou inzerátů. Kdyby to bylo tak jednoduché, dělal by to každý. Chce to vytrvalost. Inzerujte každý nebo skoro každý den, vyzkoušejte různé inzertní weby, různě zformulované inzeráty. A nevzdávejte se. Lidé, které získáte, vám pomohou přinášet peníze měsíce a roky, to za tu trochu úsilí stojí.

Citát o bohatství

Pokud žiješ v souladu s přírodou, nikdy nebudeš chudý. Pokud žiješ podle mínění lidí, nikdy nebudeš bohatý. Prý to kdysi řekl Seneca a mě se tenhle citát strašně líbí.
Příroda je nekonečně štědrá. Každý rok se stromy obalí ovocem, rostliny rostou a nestarají se, jestli je někdo uřízne nebo spase. Když jsem na zahradě, mám z toho takový strašně hezký pocit. Cítím, že příroda je schopná vyprodukovat tolik jídla i bez chemikálií, pletí a spousty dalších zásahů, které obvykle děláme. My totiž nejsem spokojení s tím, co nám ta příroda dává. Očešeme z jabloně padesát kilo jablek a místo abychom za ně byli vděční, tak remcáme, že je každé jiné, že jsou strupatá nebo že nám jich část spadla pod strom a shnila. Opečováváme mrkev a rajčata a proklínáme kopřivu nebo bršlici, přestože i to jsou jedlé a zdravé rostliny. Jenže my jsem jak vzdorovité děti. Chci mrkev a chci a chci a chci. A to druhé ani neochutnám. Taky chceme mít každý rok všechno. Stává se, že jeden rok je dobrý na víno, druhý rok se urodí houby a třetí rok se daří třeba obilí.  Jenže nám se to nelíbí. Chceme každý rok všechno. Ne proto, že bychom měli takový hlad, prostě se nechceme dělit. Zlobíme se na špačky, že nám obrali třešně. Špaček je stejný projev životaschopnosti přírody jako ta třešeň. Říkáme, že je to MOJE třešeň. Jak moje? Co jsem udělala? Zasadila sazenici? Dala jí něco péče? Nesrovnatelně více práce odvedla příroda a když si ze své práce něco málo vezme zpátky? Příroda je pro mě nekonečně bohatá a štědrá, jen musíme respektovat její zákony. Nedomáhat se jahod v lednu, nechtít vzrostlou jabloň za čtyři roky, nečekat zdravou zeleninu ze zničené půdy, nerozčilovat se kvůli každému komárovi nebo slimákovi.  
Být bohat z hlediska lidí je jiné. Je to hodně relativní. Pro jednoho je tisícovka velký peníz, jiný nad tím mávne rukou. Peníze také budí velmi silné emoce. Z touhy po penězích lidé dělají věci, za které by se jinak styděli. Nemusí to být nutně prostitutky u silnice. Stačí být kolečkem v soukolí nějaké firmy, kolikrát v sobě potlačíte nesouhlas se šéfem nebo s poměry, kolikrát si necháte líbit hnusné chování od šéfů, protože potřebujete výplatu, abyste se postarali o svou rodinu.  A pak vidíte, jak druhý člověk má dvakrát tolik peněz a dělá stejně nebo míň než vy. Spravedlnost v tomto směru není a myslím, že ani nebude. Ostatně, taková spravedlnost je dost relativní věc. Co jeden dělá rád, to je pro druhého noční můra. Příklad – dvě ženy mají v popisu práce jednat, jedna pracuje s lidmi ráda, druhá dává přednost administrativě. Pro jednu je její práce seberealizací, druhou stresuje. Která by měla dostat víc peněz? Ta, kterou to baví a dělá to proto lépe, nebo ta, kterou to nebaví a vlastně se “víc nadře”. Není jediná správná odpověď a to jsme u zcela jednoduchého  příkladu.
I když budete hodně bohatí, budete mít milióny, stejně se nemusíte cítit bohatí. Vždycky budou lidé bohatší. A vždycky budou věci, které si nebudete moci dovolit. Máme tendenci porovnávat se s těmi, kterí jsou na tom lépe než my. Neříkáme si, jak jsme na tom dobře, když máme pohodlný dům a slušný příjem. Spíš prskáme, že náš soused už je zase na dovolené, kde na to bere a jak to udělat, abych mohl vydělávat ještě víc. Je v pořádku směřovat nahoru, ale všechno má mít svoji míru. Když si v honbě za penězi nestíháme užít to, co už máme (nejen peníze, ale i vztahy, zdraví, rodinnou pohodu), tak k čemu to? Až bude víc peněz, tak si to teprve užijeme? Kolik je dost? Kolik musíme mít na kontě, abychom si dovolili být šťastní?
Z porovnání bohatství přírody a bohatství lidského mi vychází ještě jeden závěr:
Příroda je nesmírně uklidňující. Když vidím, jak strašně houževnatě se v přírodě všechno snaží růst a kvést a plodit, mám z toho skoro až pocit blahobytu. Proto jsem venku, v lese nebo na zahradě, tak spokojená. Asi jako většina lidí.
Honba za penězi je naopak stresující. Stálý strach z toho, že přijdu o práci, že onemocním, že mě někdo okrade, že firma nebude mít dost zakázek. Možná to tak necítí každý, pro někoho je konkurenční boj” a “hospodářská soutěž” vzrušujícím zážitkem a oblíbeným sportem. Hlavně tedy když vyhrávají. Jenže to není cesta pro každého.

Co je PR článek?

PR článek je text, který popisuje nějakou službu, firmu nebo výrobek a jeho
účelem je podpořit prodej něčeho nebo zviditelnit nějakou společnost (třeba i politickou stranu nebo nadaci).  PR v názvu znamená public relations, tedy vztahy s veřejností. To je mnohem širší oblast nebo jen reklamní články, i když texty zaměřené na rychlý prodej  jsou dnes na internetu velmi časté. PR články se vyskytují  v tištěných médiích - noviny, časopisy, ale pravý boom zažívají na internetu. Existují dokonce i specializované weby, které takové články zveřejňují. Samozřejmě také musí existovat lidé, kteří ty články píší. Jsou to takoví psací nádeníci, nepíší o tom, co milují, píší na zakázku. Je to profese, jako každá jiná.

Pokud vás psaní baví, můžete to zkusit taky. Jak na to? Nejdřív se podívejte, jak takové PR články vypadají. Zadejte do svého oblíbeného vyhledávače (asi seznam nebo google) slovo PR clanky. Vyběhne vám spousta výsledků, mezi nimi bude většina webů, které takové reklamní články zveřejňují.

Pak si vyberte nějaký produkt, službu nebo web a zkuste podobný článek napsat. Nebojte se být jednoznační a vyzývat k akci (tedy k nákupu). Důležitý je titulek. Měl by být výstižný, několikaslovný, aby lákal ke kliknutí. Zkuste třeba titulek ve formě otázky např. *Vy také nemůžete v noci spát*? Následovat může text o bylinkovém čaji nebo skvělých matracích. Oblíbené bývají rady a tipy, jak vyřešit nějaký problém. Například článek s názvem: 7 tipů pro snížení nadváhy. Tím jsem se dostala k dalšímu nápadu: číslované seznamy. Jsou oblíbené, protože od nich lidé hledají jednoduchá řešení svých problémů. Myslím si, že vleklé problémy nemívají jednoduchá řešení, přesto na podobné titulky taky ráda klikám.
Napište několik variant stejného článku. Obměňujte formulace, zkuste produkt nebo firmu popsat různými způsoby.

Když budete mít pocit, že už víte, jak na to, zkuste svoje služby nabídnout. Ze začátku klidně i zadarmo. Nebo zkuste tímto způsobem propagovat webovou stránku. Nejlépe takovou, která má dobrý nástroj na sledování návštěvnosti, třeba google analytics. V něm totiž snadno zjistíte, kolik lidí přivedl váš článek a jestli se to s časem zlepšuje. Kromě praxe získáte i cennou zpětnou vazbu.
S praxí pak přijde i odvaha říci si za svou práci o peníze.

Pár odkazů na toto téma:
http://www.copyblog.cz/copywriting/pr-clanek-dat-nazrat-googlovi-a-vyhnat-ego-do-astralu.html
http://plavacek.posterous.com/jak-psat-pr-clanky-a-nebyt-pritom-za-blbce
http://press.redakce.org/sluzby/jak-napsat-pr
http://prohledame.cz/pridej-pr-clanek/
http://blog.seo-expert.cz/jak-snadno-napsat-pr-clanek
http://marcelkupka.posterous.com/jak-snadno-napsat-piar-clanek
http://blog.seo-expert.cz/kategorie/copywriting
http://www.topclanky.4fan.cz/pr-clanky/

úterý 22. listopadu 2011

Prezentovat se na facebooku

Facebook se dá využít i ktomu, abychom si tam cíleně vytvořili takový profil, jaký chceme. Nemyslím tím teď nějaké lži. Myslím tím, jak se prezentovat na facebooku, aby to pomohlo mé pracovní kariéře.
Řekněme, že jste začínající malíř, nikdo o vás moc neví, ale pro vás je malování vášeň, máte svůj styl a chtěli byste se nějak zviditelnit. Vytvoříte profil na facebooku a budete na něj dávat informace takové, jaké podpoří vaše úsilí. Fotky svých nejlepších obrazů, informace o výstavách, vernisážích. Do přátel si dávejte takové lidi, kteří s vámi mají společné zájmy. Samozřejmě se přidejte do skupin a ke stránkám, které s vaším zájmem souvisí.
A čeho se vyvarovat? Těch věcí, které ten žádoucí obraz narušují. Rozverných fotografií z večírků, soukromých fotografií v prádle, zhlcováním zdi, skupin nebo schránek spoustou obsahu. Facebook vám umožňuje poslat zprávu spoustě přátel najednou, nezneužívejte to. Každodenní otravování emaily není nic příjemného a snadno byste dosáhli toho, že si vás ostatní zablokují.
A také nikdy nelžete a nevymýšlejte si. Důvěra je křehká věc a když ji zklamete, už ji zpátky nezískáte.